مقالات

صفر تا صد تغییرات کنکور 1402

کنکور یکی از بزرگ ترین آزمون ها برای هر دانش آموز محسوب می شود که آرزوها و هدف های خودش را بر پایه آن بنا کرده است. اما هر ساله تغییراتی در کنکور اعمال می شود که سبب سردرگمی اکثر دانش آموزان خواهد شد. اما چه تغییراتی در کنکور 1402 اعمال می شود؟ سهمیه های جدید کنکور 1402 چه میزانی است؟ آیا سال 1402 کنکور دو مرحله ای می شود؟ در ادامه این مقاله به صفر تا صد تغییرات کنکور 1402 خواهیم پرداخت.

هر ساله مصوبات جدیدی در خصوص کنکور سراسری اعمال می شود که می تواند تاثیر مستقیم و بسزایی بر روی نتیجه آزمون داوطلبان داشته باشد. امسال نیز مصوبات جدیدی برای کنکور 1402 تصویب شده است که نسبت به سال های گذشته تغییرات جشمگیری در آن مشاهده می شود. این تغییرات در تعداد برگزاری کنکور، سوابق تحصیلی، آزمون های تخصصی و شرایط پذیرش لحاظ شده است. در ادامه این مقاله به بررسی هر یک از تغییرات کنکور 1402 خواهیم پرداخت.

چه تغییراتی در کنکور 1402 ایجاد شده است؟

همان طور که می دانید، قوانین و جزئیات کنکور هر سال اعلام می شود و بر اساس این شرایط و قوانین کنکور، دانش آموزان هدف گذاری می کنند. در سال جاری نیز اصلاحاتی در شرایط برگزاری و پذیرش داوطلبان کنکور 1402 اعلام شده است که مهمترین آن ها به شرح زیر است.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402

بیش از یک دهه است که سابقه تحصیلی دانش آموزان شامل دروس عمومی و تخصصی سال آخر (دوازدهم) بر نتیجه کنکور داوطلبان تاثیر مثبت دارد. به همین علت امتحانات سال آخر هر رشته از سوی وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و یکسان برای دانش آموزان کل کشور برگزار می شود. در نتیجه هر چه معدل دانش آموزان در سال آخر بهتر باشد، شانس قبولی آن ها در دانشگاه و رشته بهتر بیشتر است. به بیان دیگر اگر داوطلبان از آزمون کنکور خود ناراضی بوده، اما معدل بالایی داشته باشند تاثیر مثبتی خواهد داشت.

برای کنکور سال 1401 میزان تاثیر مثبت سابقه تحصیلی 40 درصد اعلام شده است. در حالی که این میزان در سال 1402 به 60 درصد تاثیر قطعی تغییر کرده است. تاثیر مثبت به این معناست که اگر معدل داوطلب بهتر از کنکور او باشد، معدل بالا تاثیر مثبتی در نتیجه کنکور دارد. اما تاثیر قطعی یعنی اینکه اگر معدل داوطلب بهتر یا بدتر از کنکور باشد، در هر دو صورت در نتیجه آزمون موثر خواهد بود. به بیان ساده تر تا سال های گذشته معدل پایین تاثیری بر نتیجه کنکور داوطلبان نداشت، اما از سال 1402 هم معدل پایین و هم معدل بالا تاثیر مستقیم در نتیجه کنکور ایجاد می کند.

شرکت در کنکور مرتبط با رشته دیپلم

از سال 1402 هر دانش آموز تنها با دیپلم رشته مرتبط می تواند در کنکور شرکت کند. برای مثال دواطلبی که دیپلم ریاضی را دریافت کرده است، تنها مجاز به شرکت در رشته ریاضی خواهد بود. البته در خصوص رشته های مشترک هنوز اطلاعات دقیقی ارائه نشده است. با توجه به تصویب شرایط جدید، رقابت در امتحانات نهایی بیشتر از سال های گذشته خواهد بود. از طرفی سطح سوالات نهایی بالاتر خواهد رفت تا احتمال گرفتن نمره 20 در درس ها کمتر شود. به عبارت دیگر دانش آموزان با آزمون مهم تر و تاثیرگذارتری نسبت به کنکور مواجه می شوند.

کنکور 1402

حذف دروس عمومی از کنکور

تغییرات کنکور 1402

با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی، دروس عمومی در کنکور 1402 حذف شده و تنها دروس تخصصی در آزمون برگزار می شود. به دلیل حذف دروس عمومی و افزایش مدت زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی، سوالات کنکور در سطح بسیار بالایی طراحی خواهند شد. البته لازم به ذکر است که امتحانات نهایی سال آخر شامل دروس عمومی و تخصصی می شود، بنابراین دروس عمومی امتحانات نهایی در کنکور موثر خواهد بود. به همین دلیل به دانش آموزان توصیه می شود که از حذف دروس عمومی در سال آخر خودداری کنند. البته گفتنی است که از سال 1402 ضرایب دروس نیز حذف شده و ارزیابی جدیدی برای دروس کنکور در نظر گرفته می شود.

دو مرحله شدن کنکور 1402

طرح دو مرحله شدن کنکور بیش از دو سال است که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار دارد. در نهایت بر اساس مصوبه “سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی پس از پایان متوسطه” از سال 1402 کنکور دو بار در سال و به صورت دو مرحله ای برگزار می شود. بر همین اساس میانگین تراز این دو آزمون برای داوطلبان در نظر گرفته خواهد شد.

دومرحله شدن کنکور 1402

شرایط پشت کنکوری ها در کنکور 1402

حال سوالی که از سوی منتقدین کنکور 1402 مطرح شده، این است که اگر داوطلبی در کنکور 1401 موفق به قبولی در آزمون نشده ویا رتبه دلخواهی به دست نیاورد، چه باید بکند؟ شرایط پشت کنکوری ها در سال 1402 چیست؟ متاسفانه هنوز تبصره دقیقی برای این موضوع اعلام نشده است، اما به احتمال زیاد با معادل سازی معدل امکان شرکت این دواطلبان در کنکور وجود دارد.

شرایط نظام قدیمی ها در کنکور 1402

باتوجه به تاثیر قطعی آزمون سال آخر، بسیاری از داوطلبان نظام قدیم دچار سردرگمی خواهند شد. بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی از سال 1404 به بعد هر متقاضی باید سوابق تحصیلی مرتبط با نظام جدید (3-3-6) داشته باشند. این بدان معناست که اگر داوطلبی با دیپلم نظام قدیم قصد شرکت در کنکور 1404 را داشته باید در امتحانات نهایی نظام جدید شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کند. توجه داشته باشید که نتیجه این آزمون تنها تا 2 سال اعتبار داشته و در صورت منقضی شدن آن، شرکت در آزمون جدید الزامی خواهد بود.

کلام آخر

با توجه به تغییرات اعلام شده در کنکور 1402، شاهد اهمیت بیشتر امتحانات سال آخر به نسبت کنکور خواهیم بود. به گفته معاون سیاست گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، به دلیل حجم بالای متقاضیان به نسبت ظرفیت پایین دانشگاه ها، امکان حذف کنکور به طور کامل وجود نخواهد داشت. با این حال تاثیر امتحانات نهایی بیشتر از آزمون کنکور خواهد بود. اگرچه مصوبات و تغییرات کنکور 1402 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، اما امکان تغییر برخی از قوانین وجود خواهد داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *