مقالات

نحوه جمع بندی کنکور 1401 در یک ماه

جمع بندی کنکور

هرچه به زمان برگزاری کنکور نزدیک می شویم، تلاش اکثر داوطلبان برای دوره کردن و جمع بندی مطالب بیشتر می شود. معمولا بعد از عید چه دانش آموزانی که مطالعه کافی و با برنامه ای داشته اند و چه افرادی که توانسته اند مطالعه خوبی داشته باشند، به دنبال راهکار یا برنامه ای برای جمع بندی تمام دروس کنکور هستند. اما بدون شک مطالعه تمام مطالب کاری غیر ممکن است، بنابراین چگونه در مدت زمان کوتاه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ دوران جمع بندی کنکور چه زمانی است؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه جمع بندی کنکور 1401 آشنا کنیم، بنابراین این مقاله را از دست ندهید.

جمع بندی کنکور چیست؟

متاسفانه بسیاری از دانش آموزان تعریف درست و منطقی از جمع بندی کنکور ندارند، به همین علت دچار سردرگمی و استرس ناشی از نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور می شوند. شاید سوال شما هم این باشد که جمع بندی کنکور یعنی چه؟ بدون تردید مطالعه تمام دروس در مدت زمان کوتاه امکان پذیر نیست، بنابراین بهترین توصیه برای زمان باقی مانده، برنامه ریزی دقیق برای جمع بندی دروس است. به طور کلی داوطلبان و دانش آموزان باید درس های خود را در یک زمان بندی مشخص بررسی و جمع بندی کنند. منظور از جمع بندی یافتن نقاط قوت و ضعف در دروس مختلف و تقویت هر یک از آن ها است. به بیان ساده تر آخرین مرحله برای رسیدن به رتبه دلخواه همین مرحله جمع بندی است که می تواند در نتیجه نهایی داوطلبان تاثیر گذار باشد.

شاید شما هم جز دانش آموزانی باشید که مطالعه کافی در همه دروس نداشته اید و این سوال برای شما پیش می آید که وقتی درسی مطالعه نکردم چگونه جمع بندی کنم. متاسفانه بسیاری از دانش آموزان تصمیم می گیرند که تمام دروس را مطالعه کنند، اما به نظر شما در این مدت زمان کوتاه با حجم بالای دروس این کار عملی است؟ بدون شک خیر، بنابراین به این دانش آموزان توصیه می شود که با بررسی دقیق، نکات قوت و ضعف خود را ارزیابی کرده و با یک برنامه ریزی حساب شده درصد قبولی خود را افزایش دهند.

دوران جمع بندی کنکور چه زمانی است؟

یکی از سوالات متداولی که دانش آموزان مطرح می کنند، مدت زمان لازم برای جمع بندی کنکور 1401 است. اغلب مدرسین و دانش آموزان مدت زمان 3 الی 1 ماه مانده به کنکور را برای جمع بندی و مرور دروس در نظر می گیرند. با این حال ایده ال ترین زمان برای جمع بندی یک ماه پایانی تا زمان برگزاری کنکور است. تمرکز بر جمع بندی و مرور دروس در این مدت زمان یک امتیاز مثبت برای داوطلبان محسوب می شود و می تواند قبولی در رشته و دانشگاه دلخواه آنان را به ارمغان آورد.

چگونه در یک ماه دروس کنکور را جمع بندی کنم؟

آخرین مرحله برای کسب رتبه برتری یا رتبه مناسب در کنکور همین مرحله جمع بندی است که نقش اساسی در آینده تحصیلی و شغلی افراد دارد. توجه داشته باشید که روش جمع بندی صحیح، یک برنامه از پیش تعیین شده با مدت زمان مشخص نیست. در واقع برنامه ریزی برای یک ماه باقی مانده تا کنکور به عوامل مختلفی مانند میزان مطالعه، بودجه بندی دروس، نقاط مثبت و منفی برای هر دانش آموز بستگی دارد. همچنین روش جمع بندی دروس عمومی و اختصاصی متفاوت است که در ادامه به نحوه مطالعه این دروس خواهیم پرداخت.

روش جمع بندی دروس عمومی

دروس عمومی بین کلیه گروه های تجربی، ریاضی، انسانی و سایر رشته ها یکسان است. از آنجایی که دروس عمومی اغلب حفظ کردنی بوده و حجم بالایی دارند، خلاصه نویسی می تواند برای دوران جمع بندی یک کلید طلایی محسوب شود. اگر جز دانش آموزانی هستید که مطالعه کافی در طول سال نداشته و خلاصه های کمی دارید، بهتر است از مطالب خلاصه شده به شکل فلش کارت استفاده کنید. به طور کلی نحوه جمع بندی دروس عمومی کنکور به شرح زیر است.

  • از خلاصه نویسی و نت برداری هایی که در طول سال انجام داده اید، استفاده کنید. بهتر است به واسطه مدت زمان اندک و حجم بالای کتاب های عمومی از مطالعه کامل دروس عمومی اجتناب کنید.
  • بر اساس بودجه بندی مهم و الویت های ضروری، هر درس عمومی را مطالعه کنید.
  • همزمان با مطالعه خلاطه نویسی ها تمرکز خود را بر روی حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر بگذارید.
  • پس از هر بار تست زدن، پاسخ تست های کنکور را تجزیه و تحلیل کنید.
  • نقاط ضعف خود را در هر درس بررسی کرده و بر اساس بودجه بندی برای تقویت آن اقدام به مطالعه و تست زنی کنید.
  • برای آمادگی بیشتر در آزمون‌های شبیه ساز کنکور شرکت کنید.

جمع بندی دروس اختصاصی

برخلاف دروس عمومی که ماهیت حفظ کردنی دارند، دروس تخصصی را نباید به هیچ وجه حفظ کرد. در واقع این دروس نیاز به یادگیری دقیق دارند تا از ذهن خارج نشوند. بدون شک دروس تخصصی گروه ریاضی و تجربی به نسبت سایر گروه ها شامل سخت ترین دروس هستند. از آنجایی که اغلب دروس این دو گروه شامل سوالات محاسباتی است، مطالعه آن ها باید دقت بیشتری صورت گیرد. به طور کلی نحوه جمع بندی دروس تخصصی کنکور به شرح زیر است.

  • از خلاصه نویسی فرمول ها و الگوهای درسی استفاده کنید.
  • همزمان با مرور خلاصه نویسی دروس تخصصی، به سراغ تست های کنکور سال های گذشته رفته و پس از پاسخگویی آن ها را تجزیه و تحلیل کنید.
  • حل تست های کنکور به همراه تست های تالیفی در افزایش رتبه نهایی دانش آموزان، به ویژه آن هایی که برای رتبه برتر هدف گذاری کرده اند، نقش مهمی دارد.

نکات کلیدی برای جمع بندی کنکور 1401

خلاصه نویسی

خلاصه نویس نقش مهمی در مرور و جمع بندی دروس دارد. به همین علت از ابتدای شروع سال تحصیلی توصیه می شود که برای هر درس خلاصه نویسی مجزا داشته باشید. مرور و مطالعه خلاصه درس ها نقش اساسی در تراز نهایی داوطلبان کنکور دارد. نوشتن فرمول ها و الگو برای دروس محاسباتی مانند فیزیک نیز اهمیت دارد.

عدم یادگیری نکات و مطالب جدید

مهمترین نکته ای که اغلب داوطلبان باید بدانند، عدم یادگیری مطالب جدید است. تجربه اغلب داوطلبان در سال های گذشته نشان می دهد که مطالعه دروس جدید در یک ماه باقی مانده تا کنکور نه تنها موثر است، بلکه باعث فراموش کردن مطالب قبلی می شود. بنابراین فقط دروس قبلی را بررسی و جمع بندی کنید.

آزمون های شبیه ساز کنکور

یکی دیگر از نکات اصلی که باید در دوران جمع بندی کنکور به آن توجه کنید، شرکت در آزمون های شبیه ساز کنکور است. روز کنکور اکثر داوطلبان دچار استرس می شوند و ممکن است تمرکز خود را برای حل سوالات از دست بدهند. به همین علت آزمون های شبیه ساز می تواند تا حد زیادی از استرس شما در روز کنکور بکاهد.

توصیه پایانی

در پایان باید به این نکته توجه کنید که برنامه جمع بندی کنکور 1401 باید منحصر به فرد باشد تا نتیجه دلخواه حاصل شود. بنابراین یک ماه باقی مانده تا کنکور بر اساس بار علمی و توانایی های خود برنامه ریزی کنید و از اجرای برنامه های افراد دیگر مانند داوطلبان برتر سال های گذشته خودداری نمایید. اگر نمی توانید به تنهایی از عهده برنامه ریزی برای جمع کنکور برآیید، بهتر است از یک مشاور تحصیلی که با شرایط درسی و همچنین وضعیت روحی شما آشنا است، کمک بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.