مقالات

روش مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور در نوروز 1401

رنامه ریزی کنکور برای نوروز 1401

تعطیلات نوروزی برای همه داوطلبان کنکور یکسان نیست، به طوری که همانند یک شمشیر دولبه عمل کرده و می تواند باعث پیشرفت یا افت شدید دانش آموزان شود. در این دوران برخی از داوطلبان که مطالعه نسبتا خوبی در ماه های قبل داشته اند، تصمیم به استراحت گرفته و درس را کامل کنار می گذارند. در نقطه مقابل دانش آموزانی هستند که مطالعه محدود داشته و با برنامه ریزی های سخت، خود را ملزم به خواندن درس در تعطیلات نوروز می کنند. اما چه روش مطالعه ای در عید نوروز منطقی است؟ رتبه های برتر چگونه برای تعطیلات نوروز برنامه ریزی می کنند؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با روش مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور در نوروز 1401 آشنا شوید.

پیش از بررسی روش مطالعه و برنامه ریزی در تعطیلات نوروزی، بهتر است بدانید که منظور از برنامه ریزی نوروزی ارائه یک برنامه با جزئیات یکسان نیست. در واقع در این مقاله قصد داریم مهمترین و اصلی ترین نکات در خصوص روش های مطالعه و نحوه برنامه ریزی در عید را معرفی کنیم. توجه داشته باشید که هیچ برنامه یکسانی، حتی برنامه ریزی رتبه برترهای سال های گذشته در این دوران توصیه نمی شود و هر برنامه باید متناسب با شرایط داوطلب تنظیم شود.

دوران طلایی نوروز برای کنکوری ها

اغلب مشاوران از تعطیلات نوروز به عنوان دوران طلایی برای کنکوری های یاد می کنند، زیرا این دوران فرصت مناسبی برای جمع بندی برخی دروس و تقویت نقاط مثبت داوطلبان به شمار می رود. در واقع اهمیت نوروز برای کنکوری ها به این دلیل است که هر دو گروه دانش آموزان، چه آن ها که به طور جدی در طول سال مشغول مطالعه بودند و چه آن هایی که به تازگی تصمیم به مطالعه جدی دروس گرفته اند، می توانند پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

نکات کلیدی برنامه ریزی برای کنکور در نوروز 1401

بدون شک بهترین روش مطالعاتی بدون برنامه ریزی به نتیجه نخواهد رسید، بنابراین داشتن برنامه ای منظم و متناسب در نوروز ضروری است. ما در اینجا قصد ارائه برنامه ریزی با جزئیات یا مشخص کردن ساعات مطالعه را نداریم، بلکه با ارائه نکات کلیدی به داشتن یک برنامه منطقی به شما کمک خواهیم کرد.

1- هدف گذاری متناسب

همان طور که اشاره شد هدف از برنامه ریزی داشتن یک نقشه راه برای عدم سردرگمی و آشفتگی داوطلبان است. متاسفانه یکی از اشتباهات متداول داوطلبان کنکور، اجرای برنامه ریزی مشابه یا کپی شده داوطلبان برتر سال های گذشته است. در واقع قدم اول برای برنامه ریزی کنکور در نوروز، هدف گذاری متناسب با داوطلب است. برای مثال اگر میانگین ساعت مطالعه شما در 6 ماه گذشته قبل از نوروز 3 ساعت بوده است، مطالعه 12 ساعت در روز برای تعطیلات نوروز کاملا غیر منطقی است. بنابراین، قبل از هدف گذاری تمام شرایط خود از جمله ساعات مطالعه، نقاط قوت و ضعف، میزان مطالعه، حتی شرایط محیطی و وضعیت خانوادگی خود را بررسی کرده و یک هدف واقع بینانه برای خود تعیین کنید.

2- لغو سفر و تفریح

نوروز 1401 سومین عیدی است که با همه گیری کرونا همراه است. همان طور که می دانید شیوع ویروس کرونا شرایطی را فراهم کرده است که اغلب دانش آموزان به صورت آنلاین و در منزل کلاس های درس خود را می گذارنند. بنابراین خیلی از داوطلبان، تعطیلات نوروز را جدی نگرفته و در واقع خود را مستحق داشتن یک استراحت یا تعطیلات کوتاه مدت می دانند. اما توصیه می شود این دوران را جدی گرفته و سفرهای چند روزه را حذف کرده و تمرکز خود را بر روی مباحث اصلی کنکور و تست زنی قرار دهید. بدون شک یک رتبه برتری، لذت تفریح های کوتاه و گذارا را فدای قبولی در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود نمی کند.

3- داشتن مطالعه همراه با تست زنی

متاسفانه یکی دیگر از اشتباهات متداول داوطلبان در هدف گذاری و برنامه ریزی برای کنکور در نوروز، عدم مطالعه دروس و تمرکز بر روی تست زنی است. این اشتباه اغلب از سوی دانش آموزانی رخ می دهد که در طول سال مطالعه خوبی داشته و در تعطیلات نوروز برای تست زنی برنامه ریزی می کنند. در نقطه مقابل دانش آموزانی که مطالعه ندارند، تنها هدف خود را بر روی مطالعه دروس گذاشته و از تست زنی غافل می شوند. اما منطقی ترین برنامه در نوروز مطالعه دروس به همراه تست زنی است.

برنامه ریزی کنکور 1401

4- توجه به سبک زندگی در نوروز

اغلب داوطلبان قبل از نوروز برنامه و هدف گذاری دقیقی برای مطالعه دروس و تست زنی تنظیم می کنند، اما به هنگام اجرای برنامه خود موفق عمل نمی کنند. یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت در اجرای برنامه ها داشتن یک برنامه سنگین و غیر متناسب با دانش آموز است. اما برخی افراد حتی با داشتن یک برنامه ریزی متناسب انرژی لازم برای درس خواندن را ندارد. مهمترین دلیل برای بی انگیزه شدن و کمبود انرژی به هنگام مطالعه دورس عدم توجه به نوع تغذیه، میزان استراحت و خواب کافی است.

در عید نوروز به واسطه حضور تمام اعضای خانواده بدون شک داشتن یک رژیم غذایی سالم و همچنین تنظیم ساعات خواب بسیار دشوار است. اما بهتر است بدانید که سبک زندگی شما نقش اساسی در موفقیت یا عدم موفقیت برای هدف گذاری های درسی شما خواهد داشت. به همین علت توصیه می شود در تعطیلات نوروز از مصرف بی رویه غذاهای سنگین، آجیل و خوراکی های ناسالم اجتناب کنید. همچنین تنظیم ساعت خواب و بیداری در کنار استراحت های کوتاه مدت می تواند به افزایش انرژی شما در طول درس خواندن کمک کند.

روش مطالعه برای کنکور در عید نوروز 1401

یکی از بزرگترین معضلات داوطلبان کنکور این است که نمی دانند که چه درسی را در ایام نوروز مطالعه و یا چه دروسی را حذف کنند. شاید این جمله را شنیده باشید که حذف دروس برای کنکور اشتباه است، اما این جمله برای کل سال تحصیلی درنظر گرفته شده است و برای نوروز شما ناچار به حذف برخی دروس خواهید بود. اولین توصیه ما این است که اگر در برنامه آزمون آزمایشی شرکت می کنید بر اساس بودجه بندی آزمون های آزمایشی هدف گذاری و مطالعه کنید. توجه داشته باشید مطالعه کل مباحث در ایام نوروز منطقی و دست یافتنی نیست، بلکه باید مباحثی را تعیین کنید که با تست زنی مرور و تقویت شود.

در نوروز برای هر درس چیکار کنم؟

در خصوص پاسخ به این سوال باید توجه داشته باشید که هدف گذاری در هر درس برای هر دانش آموز متفاوت است. برای مثال با نزدیک شدن به انتهای سال تحصیلی رقابت اصلی داوطلبان برتر افزایش یافته، در نتیج مطالعه دروس عمومی اهمیت پیدا می کند. از طرفی برای دانش آموزانی که مطالعه خوبی در ماه های گذشته نداشته اند، تمرکز بر روی دروس با ضرایب بالا اهمیت دارد.

به طور کلی توصیه می شود دروس را به دو بخش عمومی و اختصاصی تقسیم بندی کنید. برای دروس عمومی تمرکز خود را بر روی دوره و جمع بندی مباحث مطالعه شده و با اهمیت قرار دهید. دقت کنید که هدف از مطالعه دروس عمومی در نوروز خواندن خط به خط دروس نیست، بلکه مرور خلاصه دروس و تقویت مباحث خوانده شده است. در خصوص دروس اختصاصی نیز بهتر است بر روی مطالعه و تست زنی دروس محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک زمان بیشتری صرف شود.

بهترین منبع مطالعاتی برای نوروز

یکی دیگر از مشکلات داوطلبان در نوروز، داشتن چندین منبع مطالعاتی است، به طوری که باعث سردرگمی آن ها می شود. بهترین منبع مطالعاتی کنکور برای تعطیلات نوروزی، خلاصه درس های تهیه شده توسط خود داوطلب است. علاوه بر این، بهترین منبع برای تست زنی، تست های کنکورهای سال گذشته و همچنین آزمون های آزمایشی است. بنابراین، تست های تالیفی را در برنامه ریزی کنکور برای نوروز حذف کرده و تمرکز خود را بر روی تست های سال گذشته قرار دهید. البته در این دوران هدف از تست زنی بالابردن سرعت عمل نیست، بلکه تست ها باید با هدف بررسی پاسخ نامه، یادگیری و دوره دروس انجام شود.

توصیه های پایانی

در پایان باید این نکته را در نظر بگیرید که مطالعه کلیه دروس در نوروز واقعا دست نیافتی است و جز کاهش انرژی و از دست دادن انگیزه هیچ اثری نخواهد داشت. بدون شک برنامه ریزی برای کنکور در نوروز 1401 می تواند از سردرگمی داوطلبان جلوگیری کرده و انرژی آن ها را برای درس خواندن حفظ کند. توصیه پایانی ما به داوطلبان سخت کوش و پر تلاش کنکور امسال این است که نوروز را به تقویت نقاط قوت، مرور دروس مطالعه شده و تست زنی سال های گذشته بپردازند. همچنین، بر اساس الویت درس ها، هدف گذاری کرده و از مطالعه خط به خط درس ها خودداری کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.